Under 16 Hurling Championship 2013

 Under-16 A Fixtures 
 15-a-side  ---  30 Minutes a half  ---  5 Substitutes  --- Size 5 Sliotar 
 Top 4 Teams go to Semi-Finals                                                                                             Teams finishing in 5th to 7th place go to Shield Semi-Finals 
     
Round 1 - Sunday 30th June 2013    
Wolfe Tones V Ballyea
Sixmilebridge V Inagh-Kilnamona
Kilmaley V Clarecastle
Feakle/Killanena Bye
   
Round 2 - Sunday 7th July 2013  
Feakle/Killanena V Ballyea
Sixmilebridge V Clarecastle
Wolfe Tones V Kilmaley
Inagh-Kilnamona Bye
   
Round 3 - Sunday 21st July 2013  
Ballyea V Sixmilebridge
Inagh-Kilnamona V Feakle/Killanena
Clarecastle V Wolfe Tones
Kilmaley Bye
   
Round 4 - Sunday 28th July 2013  
Ballyea V Inagh-Kilnamona
Clarecastle V Feakle/Killanena
Kilmaley V Sixmilebridge
Wolfe Tones Bye
   
Round 5 - Sunday 4th August 2013  
Inagh-Kilnamona V Clarecastle
Feakle/Killanena V Kilmaley
Sixmilebridge V Wolfe Tones
Ballyea Bye
   
Round 6 - Sunday 11th August 2013  
Clarecastle V Ballyea
Kilmaley V Inagh-Kilnamona
Wolfe Tones V Feakle/Killanena
Sixmilebridge Bye
   
Round 7 - Sunday 18th August 2013  
Ballyea V Kilmaley
Inagh-Kilnamona V Wolfe Tones
Feakle/Killanena V Sixmilebridge
Clarecastle   Bye


 Under-16 B Fixtures 
 15-a-side  ---  30 Minutes a half  ---  5 Substitutes  --- Size 5 Sliotar 
 2 Groups  --  Top 4 Teams in each Group go to Quarter-Finals                                                       
  Teams finishing in 5th to 8th place go to Shield Quarter-Finals                                                                   
 
 Group 1 : Corofin/Ruan, Cratloe, Doora-Barefield, Eire Og, O’Callaghans Mills, Parteen, Scariff/Ogonnelloe and Whitegate    Group 2 : Broadford, Clonlara, Clooney-Quin, Crusheen/Tubber, Newmarket-on-Fergus, Smith O'Briens and Tulla  
Round 1 - Sunday 30th June 2013     Round 1 - Sunday 30th June 2013  
Doora/Barefield V Corofin/Ruan Tulla V Broadford
Whitegate V Eire Og Crusheen/Tubber V Clooney-Quin
Parteen V O'Callaghans Mills Smith O'Briens V Clonlara
Scariff/Ogonnelloe V Cratloe Newmarket-on-Fergus Bye
       
Round 2 - Sunday 7th July 2013   Round 2 - Sunday 7th July 2013  
Eire Og V Doora/Barefield Clooney-Quin V Broadford
O'Callaghans Mills V Whitegate Clonlara V Crusheen/Tubber
Cratloe V Parteen Newmarket-on-Fergus V Smith O'Briens
Corofin/Ruan V Scariff/Ogonnelloe Tulla Bye
       
Round 3 - Sunday 21st July 2013   Round 3 - Sunday 21st July 2013  
Doora/Barefield V O'Callaghans Mills Broadford V Clonlara
Corofin/Ruan V Eire Og Tulla V Clooney-Quin
Whitegate V Cratloe Crusheen/Tubber V Newmarket-on-Fergus
Scariff/Ogonnelloe V Parteen Smith O'Briens Bye
       
Round 4 - Sunday 28th July 2013   Round 4 - Sunday 28th July 2013  
Cratloe V Doora/Barefield Crusheen/Tubber V Broadford
O'Callaghans Mills V Corofin/Ruan Smith O'Briens V Tulla
Parteen V Whitegate Newmarket-on-Fergus V Clooney-Quin
Eire Og V Scariff/Ogonnelloe Clonlara Bye
       
Round 5 - Sunday 4th August 2013   Round 5 - Sunday 4th August 2013  
Doora/Barefield V Parteen Broadford V Newmarket-on-Fergus
Corofin/Ruan V Cratloe Clonlara V Tulla
Eire Og V O'Callaghans Mills Smith O'Briens V Crusheen/Tubber
Scariff/Ogonnelloe V Whitegate Clooney-Quin Bye
       
Round 6 - Sunday 11th August 2013   Round 6 - Sunday 11th August 2013  
Whitegate V Doora/Barefield Tulla V Crusheen/Tubber
Parteen V Corofin/Ruan Clooney-Quin V Smith O'Briens
Cratloe V Eire Og Clonlara V Newmarket-on-Fergus
O'Callaghans Mills V Scariff/Ogonnelloe Broadford Bye
       
Round 7 - Sunday 18th August 2013   Round 7 - Sunday 18th August 2013  
Corofin/Ruan V Whitegate Broadford V Smith O'Briens
Eire Og V Parteen Newmarket-on-Fergus V Tulla
O'Callaghans Mills V Cratloe Clooney-Quin V Clonlara
Doora/Barefield V Scariff/Ogonnelloe Crusheen/Tubber   Bye
Note on U16B : There will be two Groups.. Top 4 will go to Q/Fs where Team 1 in Group A will play Team 4 in Group B, Team 2  in Group A will play Teams 3 in Group B etc...Teams 5 to 8 will go to Shield Q/Fs where the same crossover will take place.                                                                                                    Group Placings in U16B (except to decide Championship/Shield placing) will be determined in the following order                                                                   : (a) Points Total, (b) Head to Head and (c) Score Difference

 Under-16 C Fixtures 
 13-a-side  ---  30 Minutes a half  ---  Unlimited Substitutes  --- Size 5 Sliotar 
 Top 4 Teams to Semi-Finals 
          Teams finishing 5th and 6th go to Shield Final 
 
Round 1 - Sunday 7th July 2013  
Bodyke V Ennistymon
Doora-Barefield 2 V Kilmaley 2
The Banner V Meelick
   
Round 2 - Sunday 21st July 2013  
Kilmaley 2 V Bodyke
Ennistymon V The Banner
Meelick V Doora-Barefield 2
   
Round 3 - Sunday 28th July 2013  
Doora-Barefield 2 V Bodyke
Meelick V Ennistymon
The Banner V Kilmaley 2
   
Round 4 - Sunday 4th August 2013  
Bodyke V The Banner
Ennistymon V Doora-Barefield 2
Kilmaley 2 V Meelick
   
Round 5 - Sunday 11th August 2013  
Meelick V Bodyke
Ennistymon V Kilmaley 2
The Banner V Doora-Barefield 2