News Blog - BNG IOMAINT 2015

U13 Fixtuers 2015

posted 7 Aug 2015, 04:13 by Tom Sheehan   [ updated 7 Aug 2015, 04:13 by Denis Tuohy Agricultural Consultant ]

Kerry Group Minor A & B Qtr. Finals & Minor B Shield Semi & Final

posted 1 Aug 2015, 06:54 by Tom Sheehan   [ updated 1 Aug 2015, 06:54 by Denis Tuohy Agricultural Consultant ]

Kerry Group Minor A Qtr. Finals (14th Aug Prov)

First named  teams at home

 

Kilmaley v Sixmilebridge

Inagh-Kilnamona v Feakle-Killanena

Broadford Smith O’Brien’s v Clarecastle

Wolfetones v Ballyea

 

Kerry Group Minor B Qtr. Final (14th Aug Prov)

First named  team at home

 

Cratloe or Clonlara v Doorabarefield

Cratloe or Clonlara v Eire-og

Scariff-Ogonnelloe v Parteen

Bodyke-OCMills v Crusheen-Tubber

 

Kerry Group Minor B Shield semi (14th Aug Prov)

Clooney-Quin v Corofin-Ruan

 

Kerry Group Minor B Shield Final

Whitegate v (Clooney-Quin or Corofin-Ruan)

Kerry Group Minor & Supermacs U16 Fixtuers July 2nd to 8th

posted 1 Jul 2015, 11:43 by Tom Sheehan   [ updated 1 Jul 2015, 11:43 by Denis Tuohy Agricultural Consultant ]

 Supermacs (Ennis) Under-16 A Hurling Championship  Date Time
Round 1 - Sunday 5th July 2015    
Clarecastle V Bodyke/O'Callaghans Mills Sunday 5/7/15 11.00
Sixmilebridge V Kilmaley Sunday 5/7/15 11.00
Corofin/Ruan to be played in Corofin V Doora-Barefield Sunday 5/7/15 12 Noon
   
 Supermacs (Ennis) Under-16 B Hurling Championship 
Group 1 -- Round 1  on  Sunday 5th July 2015    
Newmarket-on-Fergus V Ballyea Sunday 5/7/15 12 noon
Clonlara V Broadford (Smith O'Briens Assist) Sunday 5/7/15 7.00pm
Scariff/Ogonnelloe to be played in Scariff V Crusheen/Tubber Sunday 5/7/15 11.00
   
Group 2 -- Round 1  on  Sunday 5th July 2015  
Cratloe V Clooney-Quin Sunday 5/7/15 5.00pm
Eire Og V BYE
     
 Supermacs (Ennis) Under-16 C Hurling Competition 
Round 1  -  Sunday 5th July 2015    
Bodyke V O'Callaghans Mills Wed 8/7/15 7.00
Whitegate V Parteen Sunday 5/7/15 11.00
Feakle/Killanena V Meelick  Sunday 5/7/15 11.00
The Banner V Bye
 Kerry Group Minor A Hurling Championship 
Group 1  -- Round 1  on  Friday 3rd July 2015    
Broadford/Smith O'Briens - to be played in Broadford V Feakle/Killanena Friday 3/7/15 7.30
Sixmilebridge V Wolfe Tones Friday 3/7/15 7.30
Newmarket-onFergus V Bye
Group 2  -- Round 1  on  Friday 3rd July 2015  
Inagh-Kilnamona to be played in Inagh V Clarecastle Thursday 2/7/15 7.30
     
 Kerry Group Minor B Hurling Championship 
Group 1  -- Round 1  on  Friday 3rd July 2015    
Clooney-Quin V Clonlara Thursday 2/7/15 7.30
Whitegate V Crusheen/Tubber Friday 3/7/15 7.30
   
Group 2  -- Round 1  on  Friday 3rd July 2015  
Scariff/Ogonnelloe To be played in Scariff V Bodyke/O'Callaghans Mills Friday 3/7/15 7.30
Eire Og V Corofin/Ruan Monday 6/7/15 7.30
Doora-Barefield V BYE
 Kerry Group Minor C Hurling Competition 
Group 1  -- Round 1  
Kilmaley 2  V Ennistymon   Monday 6/7/14 7.30
   
Group 2  -- Round 1  
Broadford/Smith O'Briens 2 to be played in Killaloe V Scariff  Monday 6/7/15 7.30
Tulla V Meelick Friday 3/7/15 7.30

U16 & Minor Championship First round Fixtuers

posted 27 Jun 2015, 04:03 by Tom Sheehan   [ updated 27 Jun 2015, 04:36 by Denis Tuohy Agricultural Consultant ]

 Supermacs (Ennis) Under-16 A Hurling Championship  Date Time
Round 1 - Sunday 5th July 2015    
Clarecastle V Bodyke/O'Callaghans Mills Sunday 5/7/15 12 Noon
Sixmilebridge V Kilmaley Sunday 5/7/15 12 Noon
Corofin/Ruan V Doora-Barefield Sunday 5/7/15 12 Noon
   
 Supermacs (Ennis) Under-16 B Hurling Championship 
Group 1 -- Round 1  on  Sunday 5th July 2015
Newmarket-on-Fergus V Ballyea Sunday 5/7/15 12 noon
Clonlara V Broadford (Smith O'Briens Assist) Sunday 5/7/15 12 noon
Scariff/Ogonnelloe V Crusheen/Tubber Sunday 5/7/15 12 noon
   
Group 2 -- Round 1  on  Sunday 5th July 2015
Tulla V Wolfe Tones Sunday 5/7/15 12 noon
Cratloe V Clooney-Quin Sunday 5/7/15 12 noon
Eire Og V BYE
     
 Supermacs (Ennis) Under-16 C Hurling Competition 
Round 1  -  Sunday 5th July 2015    
Bodyke V O'Callaghans Mills Wed 8/7/15 7.00
Whitegate V Parteen Sunday 5/7/15 12 noon
Feakle/Killanena V Meelick  Sunday 5/7/15 12 noon
The Banner V Bye
 Kerry Group Minor A Hurling Championship 
Group 1  -- Round 1  on  Friday 3rd July 2015
Broadford/Smith O'Briens V Feakle/Killanena Friday 3/7/15 7.30
Sixmilebridge V Wolfe Tones Friday 3/7/15 7.30
Newmarket-onFergus V Bye
Group 2  -- Round 1  on  Friday 3rd July 2015
Ballyea V Kilmaley Friday 3/7/15 7.30
Inagh-Kilnamona V Clarecastle Friday 3/7/15 7.30
     
 Kerry Group Minor B Hurling Championship 
Group 1  -- Round 1  on  Friday 3rd July 2015
Clooney-Quin V Clonlara Friday 3/7/15 7.30
Parteen V Cratloe Friday 3/7/15 7.30
Whitegate V Crusheen/Tubber Friday 3/7/15 7.30
   
Group 2  -- Round 1  on  Friday 3rd July 2015
Scariff/Ogonnelloe V Bodyke/O'Callaghans Mills Friday 3/7/15 7.30
Eire Og V Corofin/Ruan Friday 3/7/15 7.30
Doora-Barefield V BYE
 Kerry Group Minor C Hurling Competition 
Group 1  -- Round 1  
OC Mills  V Dorra-Barefield Monday 6/7/15 7.30
Kilmaley 2  V Ennistymon   Monday 6/7/15 7.30
   
Group 2  -- Round 1  
Broadford/Smith O'Briens 2 V Scariff  Monday 6/7/15 7.30
Tulla V Meelick Friday 3/7/15 7.30
Bodyke a bYE V BYE

Teams For Clare Marts U14A Final Friday 12th 6.15pm Cusack Park

posted 11 Jun 2015, 11:57 by Tom Sheehan   [ updated 11 Jun 2015, 11:57 by Denis Tuohy Agricultural Consultant ]

Áth Leathan/(Mac Gabhann Ui Bhrian)

1

Óisin Kavanagh  

2

Paddy Donnellan

3

James Vaughan

4

Gearoid Vaughan

5

Alex Mason  

6

Michael Gough

7

Evan Connolly

 

8

Cian Mulqueen (Capt)

9

Patrick Lucas

 

10

David Boland

11

Conor Phelan

12

Stephen O’Dowd

13

Paul McNamara

14

Jack Ward Murphy

15

James Mason  

Subs:

16. T.J. Dillon 17.Dean Ryan Cashman 18.James Quinn Tuite 19.Paul McNamara 20.Alan O’Brien 21.Shane O’Connell 22.Jamie Butler.

Management:

Danny Scanlon, Bernard McMahon, Diarmuid Moloney.

 

Clár Atha Da Coradh

1

Cian Broderick

2

Alec Cassley

3

Cillian Casey

4

Evan Dolan

5

Brandon Healy

6

Darragh Healy (Capt)

7

David Touhy

 

8

Fergus Garvey

9

Harry Ward

 

10

Eoin Dinan

11

Sean Potter

12

Óisin Casey

13

Josh Brack

14

Conor Halpin

15

Cian Galvin

 

Subs:

16. Gareth Guinnane 17.Barry Morrissey 18.Patrick Maxwell 19.David Walsh 20.Aiden Ryan 21.Bence Benko 22.Dylan Brown 23.Michael Kelly.

Management:

James McMahon, Pat Healy, Mick Wallace, Peter Donnelly, John Galvin, Brendan Potter.

 

 

Fixtuers 22nd May to 24th May

posted 20 May 2015, 11:55 by Tom Sheehan   [ updated 20 May 2015, 11:55 by Denis Tuohy Agricultural Consultant ]

 Clare Marts Under-14 A Hurling Championship  Date Time Referee
Round 9      
Kilmaley  v  Doora-Barefield Friday 22/5/15 6.30 Ger Lyons
Sixmilebridge  v  Corofin Friday 22/5/15 7.15 Damien Fox
Bodyke/O'Callaghans Mills to be played in Bodyke  v  Broadford (Smith O'Briens Assist) Friday 22/5/15 6.30 Fearghal Gray
Newmarket-on-Fergus  v  Clarecastle Friday 22/5/15 6.30 Jim Hickey
Sixmilebridge v Inagh-Kilnamona Monday 25/5/15 7.00 Rory McGann
     
 Clare Marts Under-14 B Hurling Championship 
Semi-Finals on Friday 22nd May 2015 (20 minutes extra time if necessary)
First named team has home venue
Scariff/Ogonnelloe  to be played in Scariff V Clonlara Friday 22/5/15 7.00 Johnny Healy
Wolfe Tones V Ballyea Friday 22/5/15 7.00 Andrew mcMahon
     
 Clare Marts Under-14 B Hurling     ---  Pakie Ryan Shield Final ---                               12 noon on Saturday 23rd May in Newmarket 
Feakle/Killanena V Crusheen/Tubber Saturday 23/5/15 12 noon Joe Griffin
     
 Clare Marts Under-14 C Hurling Competition 
Semi-Finals (20 minutes extra time if necessary)
First named team has home venue
Bodyke V Ogonnelloe  Monday 25/5/15 6.30 Niall O Brien
Tulla V Cratloe Friday 22/5/15 6.30 Finbarr Carrig
 Clare Marts Under-14 C Hurling Shield Competition 
Semi-Final  (20 minutes extra time if necessary)
First named team has home venue
Parteen V O'Callaghans Mills  Sunday 24/5/15 10.30 Jim Hickey
 Clare Marts Under-14 B Bord na nOg Hurling Shield Final on Saturday 23rd May on in Eire Og 
Doora-Barefield 2 V Inagh-Kilnamona 2 Saturday 23/5/15 4.30 Kevin McNamara

Clare Marts U14B Semi-final draw

posted 12 May 2015, 09:28 by Tom Sheehan   [ updated 12 May 2015, 09:28 by Denis Tuohy Agricultural Consultant ]


U14BSems Scariff/Ogonneloe or Clooney Quin at home to Clonlara or the The Banner.
 
Wolfetones or Ruan at home to Ballyea or smith O'Briens

Clare Marts U14B Qtr Finals & Shield Semi/Final

posted 9 May 2015, 07:45 by Tom Sheehan   [ updated 9 May 2015, 07:45 by Denis Tuohy Agricultural Consultant ]

Clare Marts U14B Qtr. Finals

1st team at home

 

Ogonnelloe / Scariff v Clooney-Quin

Wolfetones v Ruan

Clonlara v The Banner

Ballyea v Smith O’Brien’s

 

 

Shield Semi

Feakle/Killanena v Eire-og

 

Shield Final

Crusheen-Tubber v Feakle/Killanena or  Eire-og

 

Clare Marts U14 Feile A & B Results Monday 4th May 2015

posted 6 May 2015, 11:20 by Tom Sheehan   [ updated 6 May 2015, 11:20 by Denis Tuohy Agricultural Consultant ]

Clare Marts Under-14  Feile A -- Monday 4th May 2015 
Group Winners --- Broadford (S O'Briens Assist) Clarecastle and Kilmaley on in Clarecastle
Order of Group Fixtures   REFEREE
  Game 1 at 3pm Broadford (S O'Briens Assist)  0-2 V 2-6 Clarecastle JIM HICKEY
  Game 2 at 4pm Clarecastle 1-1 V 1-6 Kilmaley JIM HICKEY
  Game 3 at 5pm Broadford (S O'Briens Assist)  1-3 V 1-7 Kilmaley JIM HICKEY
All games will 30 minutes in duration (15 minutes a half)  
   
Group Runners-up  --- Corofin, Doora-Barefield and Newmarket-on-Fergus on in Newmarket on Fergus
Order of Group Fixtures  
  Game 1 at 3pm Corofin 1-4 V 2-3 Doora-Barefield Jarlath Donnellan
  Game 2 at 4pm Doora-Barefield 1-7 V 2-3 Newmarket-on-Fergus  Jarlath Donnellan
  Game 3 at 5pm Corofin 1-7 V 4-4 Newmarket-on-Fergus  Jarlath Donnellan
All games will 30 minutes in duration (15 minutes a half)  
   
Under-14  Feile B -- Monday 4th May 2015 in Clooney-Quin
4pm Semi-Final Clonlara 2-4 V 2-1 Scariff/Ogonnelloe Rory McGann
4pm Semi-Final Eire Og 3-1 V 3-7 Ruan Chris McGuire
Semi-Finals will be 30 minutes in duration with 10 minutes extra time if necessary   FINAL - RORY MCGANN
  Final  Clonlara 2-6 v  0-5 Ruan 
Feile  A
1ST  Kilmaley 
2nd  Clarecastle 
3RD Broadford SMOB 
4th  Doorabarefield 
5th Newmarket
6th Corofin 

U14 Feile A & B Finals

posted 25 Apr 2015, 08:12 by Tom Sheehan   [ updated 28 Apr 2015, 11:54 by Denis Tuohy Agricultural Consultant ]

Under-14  Feile A -- Monday 4th May 2015 
Group Winners --- Broadford (S O'Briens Assist) Clarecastle and Kilmaley
Order of Group Fixtures Venue Clarecastle  
  Game 1 at 3pm Broadford (S O'Briens Assist)  V Clarecastle
  Game 2 at 4pm Clarecastle V Kilmaley
  Game 3 at 5pm Broadford (S O'Briens Assist)  V Kilmaley
All games will 30 minutes in duration (15 minutes a half)  
   
Group Runners-up  --- Corofin, Doora-Barefield and Newmarket-on-Fergus 
Order of Group Fixtures Venue Newmarket  
  Game 1 at 3pm Corofin V Doora-Barefield
  Game 2 at 4pm Doora-Barefield V Newmarket-on-Fergus 
  Game 3 at 5pm Corofin V Newmarket-on-Fergus 
All games will 30 minutes in duration (15 minutes a half)  
   
Group Placings will be decided as follows  :  
Two points will be awarded for a win and one point for a draw  
In the event of teams finishing on similar points on a group table, then the following rules will be adopted - in the order specified - to determine final group placings:
1 The result between the two teams in the Group game  
2 Then aggregate score difference: Total points (incl goals) for – Total points against
3 Then total number of actual points scored  
4 Play-off game of 20 minutes duration (10 minutes a half)  
 
Under-14  Feile B -- Monday 4th May 2015 Venue Clooney
4pm
Semi-Final Clonlara V Scariff/Ogonnelloe
4pm Semi-Final Eire Og V Ruan
Semi-Finals will be 30 minutes in duration with 10 minutes extra time if necessary
   
Under-14 Feile B Final will 40 minutes in duration with 10 minutes extra time if necessary

1-10 of 62